The Chester County Historical Society brings National History Day to West Chester for its 25th Anniversary

seperator image
Primary Contact: 
Mary Galligan
Primary Phone: 
610-692-4800
Primary Email: 
mgalligan@chestercohistorical.org
Release Date: 
Saturday, March 15, 2014
Body: 

The Chester County Historical Society brings National History Day to West Chester for its 25th Anniversary and Announces Junior and Senior Division Winners in the 25th Annual Southeast Pennsylvania Regional National History Day Competition

(West Chester, PA)  For the first time in its 25 year history, the Southeast Regional National History Day Competition was held at the Chester County Historical Society (CCHS) in West Chester. CCHS administers the year round academic program that culminated with hundreds of competitors and thousands of supporters gathering at the CCHS facility at 225 North High Street on March 7 and 8.   CCHS coordinates National History Day for Chester and Delaware Counties, engaging over 2,000 local 6th – 12th grade students through original research projects. 

"Mary Galligan's vision of bringing National History Day to our own facility was an enormous success. The program introduced thousands to CCHS's offerings all while reinforcing the importance of history in today's educational landscape," remarked CCHS's president, Dr. Rob Lukens.

Each spring, nearly 400 middle and high school students present these projects in the form of performances, films, websites, essays, and exhibits in the regional competition. These students represent the thousands in schools across Delaware and Chester County, which are coordinated by CCHS National History Day Coordinator Mary Galligan. Says Galligan, "After 25 years, our program now has teachers who were once NHD students, judges who were once NHD students, and parents who were once in the same place as their children are now.  That so many people who were once student participants want to pass it on to others as adults tells me what a tremendously rewarding experience it is.”

The program was MC'd by Beverly Sheppard, by former Associate Director and co-founders of the National History Day regional competition 25 years ago.  Sheppard, a leader in the museum and public history fields and former acting Director of the Institute for Museum and Library Services, emphasized the importance of the National History Day program in building critical learning skills. “History Day confirms that when the ideas and creativity of students are encouraged, they never cease to amaze.  I am thrilled that Chester County Historical Society continues to sponsor this wonderful event,” said Beverly Sheppard. 

Bringing this event to CCHS's West Chester facility both introduced thousands of students, teachers, parents, and volunteers, to CCHS's mission and fit perfectly with the mission of the West Chester Business Improvement District (BID) who was a major supporter of the event.  "We were delighted to see National History Day take place in historic downtown West Chester. It's the perfect venue," said Malcolm Johnstone, Executive Director of the West Chester BID. "A large number of families enjoyed the many shopping and dining opportunities and we're sure they will be back again." 

98 students from our regional competition advance to the state competition held at Millersville University on May 12 and 13, 2014.  The winners of the state competition will represent Pennsylvania at the culminating national competition held at the University of Maryland in College Park on June 15-19, 2014. 

Among the many supporters of National History Day are the Stewart Huston Charitable Trust, the West Chester Business Improvement District, and the Rotary Club of West Chester.  PECO and DNB First provide a significant amount of support of all of CCHS's education programs that reach 10,000 students per year, including National History Day. 

Below is a list of the winners in each category:

 Senior (9-12th grade) Division Winners in the 25th Annual Southeast Pennsylvania Regional National History Day Competition

Senior Individual Documentary 

First Place:

Andrew Secundo from Springfield High School

Second Place:

Rebecca Walsh from West Chester High School

Third Place:

Jessica Trotter from Upper Darby High School 

Senior Group Documentary 

First Place:

Justine Gluck, Taylor Shipp, Tracy Meyers, and Hope Kelly from Conestoga High School

Second Place:

Sarah Hendricks, Kelly Sullivan, Jake Keebler, and Ryan McMonigle from Marple Newtown High School

Third Place

Michael Ashmead, Tony Bae, Michael Mei, and Patrick Nicholson from Conestoga High School 

Senior Individual Website 

First Place:

Regina Fairbanks from Marple Newtown High School

Second Place:

Melanie Horton from Upper Darby High School

Brigid Brady from Avon Grove Charter School 

Senior Group Website 

First Place:

Beneshia Mathew, Jenny Wolski, and Eleni Valavanis from Marple Newtown High School

Second Place:

Saru Santhosh, Kyle Turner, and Kirsten Lipsky from Marple Newtown High School

Third Place:

Matthew Patton, Julie Stewart, Devyn Levy, and Wesley Busch from Marple Newtown High School 

Senior Research Paper 

First Place:

Maria Camarota from Upper Darby High School

Second Place:

Elizabeth Rains from Marple Newtown High School

Third Place:

Yana Ilieva from Springfield High School 

Senior Individual Exhibit 

First Place:

Pilar Lugo from Upper Darby Senior High School

Second Place:

Lindsey Tracy from 21st Century Charter School

Third Place:

Samantha Dresner from Springfield High School

Honorable Mention:

  • Bill Quinn from The Concept School
  • Ryan Keating from Marple Newtown High School 

Senior Group Exhibit 

First Place:

Dylan Todd and Matthew Henken from The Concept School

Second Place:

Scotty Kauffman, Kyle Baroni, and Cameron Mathes from Marple Newtown High School

Third Place:

Bryan Archambo and Jared Williams from Marple Newtown High School

Honorable Mention:

  • Nick Finnicum, Richard Hannig, and Sean Mahoney from Marple Newtown High School
  • Joe Carini, Kristi Zogo, Lucky Wavai, and Alan Ding from Marple Newtown High School
  • Carter Pierucci, Elliott Flett, and Laura Myers from Marple Newtown High School 

Senior Individual Performance 

First Place:   Andrew McKeough from Conestoga High School 

Senior Group Performance 

First Place:  Abbey Borzell, Sudipti Attri, and Shavani Sanghani from Conestoga High School

 Junior (6-8th grade) Division Winners in the 25th Annual Southeast Pennsylvania Regional National History Day Competition

Junior Individual Documentary 

First Place: Andre Quintiliani from Fugett Middle School

Second Place: Ryan Gabriel from Saint Norbert School

Third Place:  Stephanie Minnis from Saint Norbert School

Honorable Mention: 

  • Alisha Arora from Octorara Junior High School
  • Lindsey Barnes from Saint Norbert School
  • Adrianna McCaw from Octorara Junior High School 

Junior Group Documentary 

First Place: Travis Fanning and Jordyn Flynn from Fugett Middle School

Second Place: Sarah Wagner, Zoe Allen, Hannah Pinherio, and Meena Al-Tikriti from Fugett Middle School

Third Place: Chels Thiruselvam, Jeremy Meier, and Nicholas Marziani  from Paxon Middle School

Honorable Mention:

  • Julia Bennett and Mikayla Opperman from Fugett Middle School
  • Malenne Kelly and Elizabeth McNulty from Rosemont School of the Holy Child
  • Billy Carlini, Austin Coron, Christopher Strohman, and Thomas Cancelmo from Saint Norbert School
  • Isabella Galante and Céire Devlin-Mohan from Paxon Hollow Middle School 

Junior Individual Website 

First Place: David Massey from Radnor Middle School

Second Place: Michael Hayes from Saint Agnes School 

Junior Group Website 

First Place: Ryan Brunner, John Carr, Danny Lewis, and Jerry Lan from Fugett Middle School

Second Place: Emily Heeb, Kayla Siedlecki, Sravya Basvapartri, and Amanda Nguyen from Fugett Middle School

Third Place: Maddie Lynch, Anne Cleary, Abby Street, and Elena Dorsey from Fugett Middle School

Honorable Mention: Rohit Krishnagopal, Mark Melkumyan, and Bino Bosen from Fugett Middle School 

Junior Research Paper 

First Place:

Robbie Guldi from Saint Agnes School

Second Place:

Sreyas Chacko from Fugett Middle School

Third Place:

Rebecca Richard from Saint Agnes School 

Junior Individual Exhibit 

First Place: Gwen Plevyak from Saint Basil the Great School

Second Place: Charlie Bensinger from Saint Basil the Great School

Third Place: Mark Less from Saint Basil the Great School

Honorable Mention:

  • KaitlynBui fromSaint Basil the Great School
  • Caroline McDonald fromSaint Norbert School
  • Annie Martino fromSaint Maximilian Kolbe School
  • Charley Furtaw fromSaint Norbert School
  • Maggie Dougherty fromSaint Basil the Great School 

Junior Group Exhibit 

First Place: Ally Butler and Veronica Restreppo from Saint Maximilian Kolbe School

Second Place: Alaina Sosangelis and Halle Robinson from Paxon Middle School

Third Place: Matthew Posca, Ryan Hoffman, and Blake Laudadio from Saint Norbert School

Honorable Mention:

  • Mary Bernotas and Brianna Miscioscia from Saint Basil School
  • Patrick Dacey and John McNally from Saint Norbert School
  • Grace Casey, Brenna Bellew, and Caroline McColgan from Saint Maximilian Kolbe School
  • Peter Dolan, Luke Wierman, and David Devine from Saint Agnes School
  • Sophia Haub, Siobhan Slattery, and Caroline Voegele from the Academy of Notre Dame
  • Eralinda Hasani, Allison Stipa, and Sarah Vochinsky from Paxon Middle School
  • David Li and Brandon Guo from Paxon Middle School
  • Joey DiGregorio, Brendan Devine, Nicholas Krasue, and Daniel Porrini  from Saint Maximilian Kolbe School 

Junior Individual Performance 

First Place:  Annemarie O’Brien from Saint Norbert School

Second Place: Anja Hayes from Saint Norbert School

Third Place: Kelly Lomboy from Octorara Junior High School

Honorable Mention: Kirsten Grey from Saint Norbert School 

Junior Group Performance 

First Place:  Emily Gluchowski, Anastasia Migias, Lauren Vanasse, Jessica Slowik, and Hanna Kelly from Fugett Middle School

Second Place: Hannah Posca and Anastasia Ciarrocchi from Saint Norbert School

Third Place: Rose McDonald, Lindsay Galarneau, Sophia Skorup, and Madison Riley from the Academy of Notre Dame 

About the Chester County Historical Society

 The Chester County Historical Society is a not-for-profit educational institution whose mission is to The Chester County Historical Society (CCHS) inspires, informs, and builds community identity. For more information, call 610-692-4800 or visit ChesterCoHistorical.org.